Pako.hu
Kérdése van?
+36-1/363-5080
Nyitva: H-P 10:00-18:00
Pako.hu
Üzlet és bemutatóterem
1149 Budapest
Nagy Lajos király útja 99/B
Pako.hu 0

RCF TT+ - a dob meg a basszus

2008.11.30. Termék tesztek
Az első cucc, amivel hangosítani kezdtem több mint tizenöt éve, két házi építésű láda volt, dupla tizenötös, egy tízes és egy collos magas RCF hangszórókból.

A beceneve az volt hogy "a nagy szürke", mindenki rettegett attól, hogy megemelje, de a hangját nagyon szerettük és talán még ma is dolgozik valahol. Azóta persze rengeteget fejlődött a hangosítástechnika és ugyanazt vagy jóval nagyobb teljesítményt ma töredék térfogatú és súlyú hangrendszerek is képesek előállítani. 

Amióta a professzionális hangosításban is egyre jobban elterjednek az aktív rendszerek, amelyekben minden elem önálló védelemmel rendelkezik, az sem fordulhat elő hogy a technikus megsüti a cuccot...

2007-ben az RCF cég TT+ néven egy egész sorozat aktív hangfallal jelent meg, amelyek egyaránt alkalmasak mozgó vagy beépített hangosításra, a név is innen származik: Touring and Theatre. A sorozat tíz darabjából kettő a manapság trendnek számító line-array rendszer építő eleme, négy különböző sub, egy koaxiális monitorláda és három satelit hangszóró. Sajnos arra nem volt lehetőségünk, hogy mindegyiket kipróbáljuk, ezért a satelitek közül a legkisebbet és a legnagyobbat hallgattuk meg és az egyik subot. Közös jellemzője mindegyik hangfalnak az egységes formatervezésen túl, hogy mindegyik neodyminum mágneses hangszórókkal és D-osztályú erősítőkkel lett felszerelve a súlycsökkentés érdekében, ami a szállíthatóságot és a függeszthetőséget szolgálja. A D-osztályú erősítők egy másik előnye, hogy kevés hőt termelnek, ezért nem igényelnek ventillátoros hűtést, ami pl. színházak számára kedvező, mivel az előadások csendes részeit nem zavarja a hűtőventillátor folyamatos zaja. A ládák balti nyírből készült rétegelt lemezből épülnek, aminek a védelmét epoxy alapú nagyon tartós festés látja el, a hangszórókat pedig ívelt fémrács és akusztikus szivacs védi a mechanikus behatásoktól és a portól.

Elsőként nézzük a legkisebbet a TT 08-A modellt. A mérete félrevezető lehet, mert egy olyan hangfaltól, amelyik alig nagyobb térfogatú mint egy kosárlabda és mindössze 11 kiló, nem feltételeznénk, hogy ekkora hangot képes kiadni magából. Ez az ártatlannak látszó kis szörnyeteg ugyanis 750 Wattos és 128 dB a max. hangnyomása. RCF-ék igényességét bizonyítja, hogy még ezen a legkisebb modellen is megtalálunk mindent, ami a sorozat összes többi tagján látható. A hangfal alján található állvány adapteren túl a tetején is vannak függesztő sínek, formája pedig olyan, hogy akár padlómonitorként is használható, két különböző szögben dönthetően vagy színházak erkélye alá és falra is szerelhető. A belsejében két erősítő dolgozik: egy 250 Wattos hajtja az egy collos titánium membrános magassugárzót, egy 500 Wattos pedig a nyolc collos mélyet. Az összes többi modellhez hasonlóan ebben is található túlmelegedés elleni védelem, magasfrekvenciás szűrő, RMS és csúcs limiter. Nagyszerű kiegészítője a TT 08-A-nak a TTS 12-A aktív subláda. A 45 és 100 Hz közötti tartományban szól, kiemelkedően jó az érzékenysége és a maximális hangnyomása 131 dB körül van. Ebben egy 1000 Wattos erősítő hajt egy tizenkét collos mélysugárzót. A feljebb említett védelmi elemeken túl a TTS 12-A-ban egy sztereo hangváltó is helyet kapott, ami lehetővé teszi, hogy egy subbal akár két TT 08-A is használható legyen, ha éppen nincs szükség annyi mélyre, de természetesen oldalanként egy-egy sub is elhelyezhető. Mivel a TT+ rendszer minden eleme rendelkezik hálózati csatlakozó és jelkábel továbbfűzési lehetőséggel, ezért jelentős méretű hangosítás is összeállítható belőle, pl. diszkókban vagy mozikban, ahol a filmek speciális hangeffektusait (pl. robbanások) megdöbbentő erővel tudja visszaadni. Nekem az a gyanúm, hogy a tervezők a TT 08-A átviteli görbéjét, ilyen felhasználási területet figyelembe véve szándékosan alakították így, mivel enyhe emelkedést mutat 500 Hz-től lefelé és 4 kHz-től felfelé. 

A TT 08-A nagytestvére, a TT 25-A szintén egy kétutas aktív hangfal, de itt a magasakat egy 75 mm-es titánium membrános sugárzó biztosítja 1,5 collos nyíláson keresztül. A magastölcsér tömör alumínium a jobb hűtés és a rezonanciamentes magasátvitel érdekében, amelynek lesugárzási szöge 90 x 40 fokos. A magastölcsér elforgatható a hangfalban, ha ezt a felhasználási terület szükségessé teszi, pl. padló monitorládaként vagy beépítés esetén. A mélyekről és közepekről itt egy tizenöt collos hangszóró gondoskodik, ennek megfelelően önmagában is elegendő méllyel rendelkezik. A magassugárzót egy 500 Wattos, a mélysugárzót pedig egy 1000 Wattos erősítő hajtja, amelyeknek köszönhetően a maximális hangnyomás 136 dB körül van. Nagyszabású koncerteken vagy süket dobosoknak monitorozáshoz ajánlható elsősorban, de nagyszerű kisebb klubokban PA-ként. A monitorkénti felhasználást segíti még a beépített 90 Hz-es felüláteresztő szűrő kapcsoló is.

Mindig igyekszem a lehető legtöbb féle zenével meghallgatni a hangosítási rendszereket hogy kiderüljön a valódi karaktere. A TT 08 hangzásán érzhető az amit az átviteli görbe is mutat, hogy a magastartományban és közepektől lefelé szól erősebben. Lesz olyan aki ezt fogja élvezhetőbb hangképnek értékelni de én a magam részéről úgy érzem hogy ez elvékonyította az énekhangok és akusztikus hangszerek hangját és a torzított gitárokból is elveszett a vadság mivel nem volt elég részletező a középtartományban. Hasonló jelleget a TT 25 esetében is fel lehet fedezni de egészen parányi mértékben. Ez az átviteli görbén egy kb 2-3 dB-s mélyedésként mutatkozik 1.5 kHz kétoktávnyi környezetében.Ebben az esetben Pákóék türelmét és a hangfalakat többek között szóló vokálokkal, Alice In Chains unplugged koncerttel és Devildriver-rel teszteltem és szerencsére volt lehetőségünk élő zenészekkel és hangszerekkel is meghallgatni. A dinamika és hangerő még a kisgonosz esetében is lenyűgöző, a TT 25-ről nem is beszélve. Habár az én ízlésemhez közelebb állnak az AB osztályú erősítők a melegebb hangjuk miatt, egyáltalán nem lehet belekötni a TT széria koncepciójába mivel ilyen teljesítmény-tömeg valamint ár-érték arányt csak ezen a módon lehetett megvalósítani. 

Az RCF forgalmazója a Páko Kft, a rendszer elemeinek bruttó listaára ( a teszt kiadásának időpontjában ):

satellitek:  TT 08-A 333.000Ft, TT 22-A 499.000 Ft, TT 25-A 599.000 Ft 
subok:  TTS 12-A 349.000 Ft, TTS 18-A 599.000 Ft, TTS 28-A 999.000 Ft 
stage monitor:  TT 25-SMA 499.000 Ft 
line array hangfalak: TTL 31-A 749.000 Ft, TTL 33-A 999.000 Ft, TTL 12-AS 549.000 Ft. 

A most be nem mutatott típusokkal, így a line array hangfalakkal egy későbbi számunkban foglalkozunk.

Zenészmagazin

Kötelező kitölteni!
Kötelező kitölteni!
Kötelező kitölteni!
Elolvastam és megismertem az Adatkezelési tájékoztató tartalmát.
Pako.hu