Pako.hu
Kérdése van?
+36-1/363-5080
Nyitva: H-P 10:00-18:00
Pako.hu
Üzlet és bemutatóterem
1149 Budapest
Nagy Lajos király útja 99/B
Pako.hu 0

Native Instruments - Kontrol F1 teszt

2012.06.12. Termék tesztek
Ismételten egy remek eszközt adhattunk Laslie Grand mesternek (producerdj.hu) aki kapva kapott is az alkalmon és igen mélyrehatóan kivesézte az eszközt. Íme a várva-várt Kontrol F1 teszt

A Traktor DJ szoftver a legújabb, 2.5ös frissítésével újabb szintre lépett, amiben a legnagyobb változás a sample deckek remix deckekre cserélése, aminek segítségével néhány lépéssel előrébb juthatunk A Djzésről a live actezés szintjéig. A korábbi 4 sample slotot összesen 64 (slotonként vagy programonként 16) hangmintára elegendő hely váltott le.

A sample slotokhoz hasonlóan a loopjainkból, vagy saját hangmintáinkból válogathatunk kedvünkre, azonban már el is menthetjük ezeket remix szett fájlként, amit ha később behúzunk egy remix deckbe, kapásból megjelennek újra a korábban összrakott hangminták. Továbbá a loopokon/hangmintákon kedvünkre filterezhetünk, effektezhetünk, szintezhetünk, változtathatjuk a hosszt, vagy ütemszinkronizálhatunk? A NI honlapján mellesleg egy rakás jobbnál jobb elmentett remix szett tölthető  nem kisebb nevektől, mint például (csak hogy a számomra legkedvesebb neveket említsem) a Pan-Pot, Marc Houle, vagy Subb-An. De találhatunk a Dubsteptől, a Hip Hopon keresztül, a Szinti Popon, át szinte minden stílusban remix szetteket és hangeffekteket is. Az új Traktor frissítéssel párhuzamosan adta ki a NI az F1et, amivel teljesen kihasználhatjuk ezeket a remix deckeket akár egér nélkül is. Lássuk, mennyire méltó erre a feladatra a kicsike?

Első benyomások

Szép, színes dobozban jutottam hozzá a tesztpéldányomhoz, amiben a kontrolleren kívül USB kábelt (ami más USB cuccokhoz képest meglepően stabilan csatlakozik az eszközhöz), több -féle Native Instruments és Traktor logós matricát, egy vékonyka 4 A6os oldalnyi több nyelvű biztonsági előírást, valamint egy valamennyivel nagyobb és vastagabb lapot találtam, amire mindössze egy linket firkantottak nagy betűkkel és 2 db Serial kódot matricáztak mellé . Az egyiket az F1ünk regisztrálásához, a másikat pedig az ingyen letölthető Traktor Pro 2.5 aktiválásához kaptam. A használati utasítás és társai már teljesen kimaradtak a csomagból, de nincs is rá szükség, mert a NI Weboldalán nagyon informatív és akár nagyobb nyelvtudás nélkül is könnyen érthető videó bemutatókat és leírásokat találhatunk. Emellett maga az eszköz is ?adja magát?, a funkciók nagy részét kapásból ki lehet ismerni, valamint az X1hez hasonlóan gyakorlatilag telepítenünk sem kell. Méretre és anyagminőségre az F1 kb. teljesen megegyezik az X1gyel, bele is fér az X1hez tervezett táskába. A gombok hasonlóan gumiból vannak, valamint a forgó és tolópotik is az X1esére emlékeztetnek. Kinézetre egyébként egy aranyosabb dobpadra emlékeztet, valamennyi gombja pedig 16 különböző színben képes pompázni. Ezt néhány hatásos effektussal még hatásosabbá teszi a készülék, emellett ergonómiailag természetesen érdemi haszna is van ennek a 'sokszínűségnek'. A remix deckekbe pakolt hangmintáknak és loopoknak külön színkódot adhatunk a könnyebb eligazodáshoz, különböző lejátszási módok váltásakor, mint pl dobgép mód, sampler mód közötti váltások, vagy a Track Deck vezérlésre váltáskor szintén megváltozik a gombok háttérvilágítása. Ha meg már háttérvilágítás, bónuszban ennek is lehet az új Traktorban állítani a fényerejét (az aktív és passzív módoknak is külön) a forgó és tolópotik átkalibrálhatóságával egyetemben a külön kialakított Traktor Kontrol F1 menüponttal bővült beállításokban.

Használhatóság, avagy magyar nyelvű használati útmutató féleség:

Ahogy feljebb írtam, nekem az alapfunkciókat és a remix deckek hogyanját mindenféle oktató videó és útmutató vizslatás nélkül sikerült kiismernem. Subb-An remix setje és hangmintái alapból megtalálhatók a Traktor alapértelmezett mappájában track böngészésnél. Ennek betöltésével négy darab négyes oszlopnyi samplet rendez el a program, oszloponként 4-4 részletnyi ütem loop, bass loop, vokál, valamint groove hangmintákkal. Egyszerre oszloponkánt egy sablon szólhat csak, azaz összesen 4. Az F1 szép, színes négyzet alakú PAD gombjaival ezek között variálhatunk kedvünkre, gyakorlatilag mi döntjük el, mi mikor lépjen be és ha a Quant gomb is világít, szinte nem is hibázhatunk, ugyanis a program ez esetben csak az ütemnegyed lejárta után, ütemszinkronizálva vált hangsalont. A cucc tetején található 4 toló potmterrel oszloponként változtathatjuk a hangsávok hangerejét, a forgókkal pedig kedvünkre Hi- vagy Lo-Pass Filterbe tekerhetjük őket. Ha a Track deckből szeretnénk samplet kikapni, a capture gomb segítségével csinálhatunk is egy loopot az általunk (capture gomb + a mellette levő encoder tekerésével) kiválasztott Track decken, a loop hosszának beállítása után a megfelelő PAD gomb lenyomásával pedig hozzá is adhatjuk a remix deckünkhöz egy új sampleként. Használhatunk még reverse gombot is, amivel akár csúszásmentesen elindíthatjuk időszakosan visszafele a megfelelő sávot, ha shift mellett nyomjuk le, akkor pedig a kiválasztott sablonunk színkódját váltogathatjuk. Emellett a Size gombbal sablonunk hosszát válthatjuk (Shift + Size esetén sebességet válthatunk), a Browse gomb lenyomása után a mappákon playlisteken és azokon belül válogathatunk zenéket vagy sampleket, de ennél érdekesebb a Type gomb, aminek nyomogatásával és a megfelelp PADek lenyomásával váltogathatjuk a kiválasztott sample-ök egyszeri vagy loopolt lejátszási módját, vagy hogy csak a gombnyomás idejéig legyenek lejátszva (hangeffekteknél ideális lehet), valamint ki/be kapcsolhatjuk az ütemszinkronjukat (Shift + Type esetén pitchelhetünk samplenként). Számos egyéb funkció mellett az oszloponként bekapcsolható Punch mód érdekes még; több sablont válogathatunk kedvünkre, miközben a többinek virtuálisan még nem áll le a lejátszása.

Az oszlopok sávjait a lent található gombocskákkal némíthatjuk el, vagy Shift segítségével le is állíthatjuk őket.

Alap esetben az encoder segítségével úgynevezett programokat válthatunk, amik deckenként az alapból 16 vezérelhető sample hangok között váltogathatunk 4 programban. Egyszerre sajnos csak egy remix decket tudunk kezelni 1 db F1gyel, de ha shift mellett tekerjük az encodert bármelyik remix decket kiválaszthatjuk a vezérlésre.

Na tessék, ezzel nagyjából le is írtam nektek egy magyar nyelvű használati utasítást? Ez alapján akár el is döntheted, hogy mennyire átlátható a cucc. Bevallom, annak ellenére, hogy elsőre könnyen áttekinthetőnek tűnt az F1 és az alapfunkciók kapásból elérhetők, jó pár dolognak utána kellett még néznem, hogy mi micsoda, de ilyen ez, ha valami teljesen újba fog az ember (őszintén szólva én sample deckeket sem nagyon használtam ezelőtt és a producerkedéshez sem igazán értek). Szerencsére a NI honlapján van egy nagyon jó kis flash alkalmazás, amivel egy egér segítésgével felderíthetjük a kontroller minden funkcióját. ITT ezt meg is találhatjátok. :)

Bónuszként használhatjuk az F1et szimpla Track Deckekkel is, ehhez kapunk egy külön nyomtatott mapping mintát is, amit a fader sapkák lehúzása után csak rá kell terítenük az F1ünkre, majd a Shift + Browse gombokkal átválthatunk szoftveresen is Track Deck módra. Az oldalankénti 8 cue mentése és a köztük levő ugrálás talán egy kontrollerrel sem volt még olyan egyszerű mint itt és az effekt vezérlés is egész élvezhető a felső toló és forgó potikkal, de a legtöbb funkciót csak shift és egyéb gombok lenyomása vagy kombinálása után érhetünk csak el, így hát Track Deckes kontrollerként való használat céljából nem is érdemes megvenni, ezt még a gyártó is elismeri, de pl ha Time Code rendszer mellett van egy ilyenünk és nem tudtunk még X1re is beruházni. Bónuszként tehát nem jön rosszul ez a funkció, amit így is inkább értékelendő, pozitív tulajdonságként fogok fel.

Összegzés

Ismét nem okozott csalódást a Native Instruments. Annak ellenére, hogy talán picit túl kompaktra próbálták tervezni legújabb üdvöskéjüket (kevesebb gomb, több shiftezés és kombinálás), nem tudnék jobb alternatívát elképzelni a Remix deckek kihasználásra, bár ha tudnék, azt meglehetősen nehéz lenne kivitelezni, mivel a rengeteg színkód és funkció kombók miatt az F1hez már nem olyan könnyű Traktoros Mappingot csinálni, mint pl az X1hez, de ha pl Abletonhoz, vagy bármilyen más programhoz szeretnénk használni MIDI módban (mert lehet ilyet is), minden midi parancsot felülírhatunk a Controller Editorban. Akiket vonzott idáig a Live Act, de nem merte lecserélni a hagyományos Djzést, valamint a felszerelését egy teljesen új dologért, annak erősen megfontolandó lehet beruházni egy F1re még akkor is, ha nem ért a producerkedéshez? de ha ért, akkor annál inkább? :) )

Pro:

  • Ingyenes Traktor Pro 2.5 szoftverrel
  • Kompakt, mégis átlátható kezelőfelület
  • Gyakorlatilag telepítés nélkül működik is
  • Native Instrumentshez méltó anyagminőség

Kontra:

  • Nincs beépített hangkártya
  • Néhány funkciót picit bonyolultabb elérni

Forrás: producerdj.hu
Thomas Bernard

Kötelező kitölteni!
Kötelező kitölteni!
Kötelező kitölteni!
Elolvastam és megismertem az Adatkezelési tájékoztató tartalmát.
Pako.hu