Pako.hu
Kérdése van?
+36-1/363-5080
Nyitva: H-P 10:00-18:00
Pako.hu
Üzlet és bemutatóterem
1149 Budapest
Nagy Lajos király útja 99/B
Pako.hu 0

Cortex HDC-500 teszt

2009.09.25. Termék tesztek
Ezúttal a Cortex HDC-500-asa kerül boncasztalunkra. Bár médialejátszónak hívjuk, azért azt nem tudja, amit hasonló jelzővel illetett, otthoni készülékek esetén már megszokhattunk. Vagyis videót nem játszik le, de a profi technikában mindenképpen úttörő...

A Cortex készüléke szinte mindenevő az mp3-ak területén, már wav formátummal is elboldogul, így a minőségre igazán nem lehet panasz. Egy pár aszimmetrikus RCA és egy pár szimmetrikus XLR kimenet áll rendelkezésünkre. A 4x80 karakteres kijelzője sok információt közöl velünk, és oldalsó szögekből is viszonylag jól látható.

A készülék két USB aljzattal rendelkezik, eggyel hátul, eggyel elől, ami ötletes, ha egy fix zenetárat, és mobil megoldást is üzemeltetni akarunk egy időben. Sőt, az USB portokra akár (önálló tápellátással rendelkező) USB HUB-ot is dughatunk, így a maximálisan 4 eszköz kezelésére képes. Sőt, akár billentyűzetet is rá lehet csatlakoztatni (5. eszközként), de erről majd később. A csatlakoztatott eszközök nem csak pendrive-ok vagy merevlemezek lehetnek, hanem akár külső CD-ROM olvasó is, köszönhetően a wav lejátszási képességeknek. Fájlrendszerek terén is széles a paletta: FAT32, NTFS, HFS+, CDFS, UDFS struktúrákban tud böngészni. 

A HDC-500 kezelése nem a megszokott. Az alapfunkciók könnyen elérhetők, de a kis számú dedikált gombnak köszönhetően a legtöbb funkció két gomb megnyomásával érhető el (vagy a menüben való bóklászással).

A készülék firmware-je frissíthető, így további finomítások, funkcióbeli véltozások várhatók a közeljövőben. Az eszköz ráadásul több nyelven is képes kommunikálni felhasználójával, éppúgy ahogy az igen vastag, több nyelvű használati utasítás is Összességében a Cortex legkisebb médialejátszója is igen gyors, a CD-khez szokott felhasználóknak legalábbis nagyon szembetűnő a nagyságrendekkel gyorsabb elérés.

Mivel a fentiekben láthattuk, hogy a HDC-500 sok eszközt képes egy időben kezelni, a keresés problémás lehetne. De nem az, hiszen a készüléket fejlett adatbázis képességekkel is felvértezték. Az adathordozó első behelyezésekor (egy kérdést követően) felépíti az adatbázist, amit eltárol egy külön könyvtárban az adathordozón. Következő behelyezéskor már csak ezt frissíti, ha akarjuk. Az adatbázisnak köszönhetően sokrétű keresésre van módunk, nem csak a fizikai mappák/fájlok között, hanem az ID3-ból kiolvasott, vagy a PC-s programmal előállított metaadatok alapján akár előadó, számcím, albumcím, évjárat, stílus, BPM szám alapján is. És a legszebb az, hogy egy keresőszóra az összes találatot feladja, függetlenül attól, hogy az pl. az előadó mezőben vagy az album címében szerepelt. És már érthető is, hogy miért lehet USB-s billentyűzetet csatlakoztatni a Cortex készülékére: sokkal könnyebb azon keresni, mint a JOG-gal bepötyögni a karaktereket. Mivel a HDC-500 ír is a médiumokra, azok eltávolítása előtt le kell választani azokat a rendszerről. A véletlen kikapcsolás ellen védve vagyunk, hiszen a be/kikapcsoló gombot több mint 2 másodpercig kell nyomva tartani, és ezalatt a memóriák lezárását is elvégzi a HDC-500.

A Cortex HDC-500 tudásának maximális kihasználásához egy szoftverre is szükségünk lesz (PC-s és MAC-es környezethez is elérhető). Amellett, hogy ezzel jóval gyorsabban lehet létrehozni a nagyobb méretű háttértárak adatbázisát, ezzel a szoftverrel lehet a lejátszási listákat menedzselni. Továbbá ez építi fel a hanghullám-mintát is minden egyes számhoz, melyet a szám lejátszása közben a kijelzőn tud megjeleníteni a kis nyilacskák és vonalak helyett, melyek az aktuális pozíciót jelzik.

Készült az XLR Magazin tesztje alapján.

Kötelező kitölteni!
Kötelező kitölteni!
Kötelező kitölteni!
Elolvastam és megismertem az Adatkezelési tájékoztató tartalmát.
Pako.hu