Pako.hu
Kérdése van?
+36-1/363-5080
Nyitva: H-P 10:00-18:00
Pako.hu
Üzlet és bemutatóterem
1149 Budapest
Nagy Lajos király útja 99/B
Pako.hu 0

Alesis Photon 25 - USB MIDI billentyű

2006.01.05. Termék tesztek
A szoftverhangszerek gyors fejlődésével és terjedésével folyamatosan nő az igény olyan elérhető árú kontroll eszközökre, amelyekkel a hangszíneket gyorsabban és egyszerűbben állíthatjuk.

Ilyenkor persze valamilyen billentyűzetről közben meg is kell szólaltatnunk a hangszíneket. Sok esetben a meglévő nagyobb billentyűzet mellett is lehet értelme egy olyan, kontrollerekkel egybeépített eszközre, amely elfér a számítógép közelében. De lehetnek olyan felhasználók is, akiknek nincs is szükségük nagyobb billentyűzetre, nem akarnak, vagy nem is tudnának bonyolultabb billentyűs szólamokat bejátszani, de az egyszerűbb hangbevitelhez, a minták indításához valamilyen billentyűzet szükségességét érzik.

Ezt a bevezetést azért tartottam fontosnak, mert billentyűs zenészként az ember elgondolkozhat, hogy miért is venne meg valaki egy kétoktávos master billentyűzetet. Az Alesis új Photon 25 kontrollere ugyanis ekkora, pontosabban két oktáv plusz egy billentyű, ezt a tényt a név szám részéből is ki lehet egyébként találni. Az Alesis cég egyszerre három kontrollert is megjelentetett, ezek közül a tesztelésre kapott példány a legkisebb a sorban. A középső modell ugyancsak két oktáv terjedelmű, de több kontrollert tartalmaz (többek között az Air effektekből megismert infrás 3D eszközt), míg a legnagyobb már négyoktávos billentyűzettel bír.

A Photon 25 mérete igazán kompakt, a szélessége körülbelül megegyezik egy számítógép billentyűzetével, a mélysége 25 centi, a magassága pedig  10 centi körül van. A súlya mindössze két kiló, tehát tényleg mobil eszköz, egy laptop mellé is könnyen befér egy szélesebb táskába. A mobil felhasználóknak jó hír, hogy háromféle lehetőség is van a működéshez szükséges feszültség biztosítására. A külső tápegység az egyik, de kaphat tápot az USB csatlakozón keresztül is, illetve elemekkel is képes működni. Ez utóbbi azért lehet hasznos, mivel így nem szívja le a laptop akkumulátorát, és így tovább használhatjuk a mobil zeneállomást.
A kétoktávos billentyűzet mellett balra találjuk a kombinált joystick kontrollert. Ennek horizontális mozgása fixen a pitch kontroller információhoz lett rendelve, míg a vertikális irány szabadon programozható, külön kontroller rendelhető a felfelé illetve a lefelé mozgatáshoz. A billentyűzet felett 12 potmétert találunk, két sorban elhelyezve. Ehhez a szekcióhoz egy layer választógomb is tartozik, amellyel három komplett szett között léptethetünk, az aktuális állapotról a potméterektől balra található LED kijelzők adnak információt. Így összesen 36 féle kontroller utasítást generálhatunk viszonylag gyorsan és áttekinthetően. A potméterek alatt mindkét sorban egy-egy bemélyedt részt találunk, ahová felirat csíkokat helyezhetünk. A Photon 25 dobozában több szoftverhangszerhez és programhoz mellékeltek ilyen előre elkészített csíkokat, amelyekhez a megfelelő preset beállítást behívva, azonnal kezelhetjük is azokat.

A billentyűzet feletti bal oldali részen helyezkedik el az összes kezelőszerv és a négy karakteres, nagyméretű LED kijelző. Ettől jobbra találjuk az encoder tekerőt, amilyennel már a Micron szintetizátor tesztelésekor is találkozhattam. Ez egy végtelenített, apró kattanásokkal mozgó tekerő, amely lenyomva kapcsolóként is működik. Adatbevitelnél ez elég jó megoldás, hiszen a kiválasztott adatot azonnal be is vihetjük (enter), nem kell elengednünk. Az öt, világítva jelző kapcsológomb közül az egyik a billentyűzet általános beállításainak menüjébe visz (global), míg a többi négy a MIDI csatorna, a MIDI programváltás, a kontroller beállítások programozására szolgál, illetve a preset váltás menüjébe léptet (összesen 20 preset programozható és választható). A kontrollerek programozása egyszerű, megmozgatva akármelyik tekerőt a kijelző felváltva jelzi a tekerő számát, illetve az aktuális kontroller sorszámát, és az encoder segítségével már át is tekerhetjük ezt egy más értékre. Persze külső hardver szintetizátorok esetében (mert a MIDI csatlakozóval erre is használhatjuk) hasznos lenne egy olyan learn funkció, amellyel megtaníthatnánk az esetleg nem ismert kontroller utasítást is, több kontrollernél ez régóta bevett gyakorlat.
A Photon 25 hátoldalán találjuk a csatlakozókat. A külső táp és az USB csatlakozók után a MIDI páros és a sustain pedál csatlakozója teszi teljessé a sort. Ezek közül a MIDI érdemel némi külön magyarázatot. Amennyiben USB-vel kapcsolódunk a számítógéphez, akkor ezek, mint második be- és kimenet jelennek meg. Azaz a MIDI in csatlakozóba dugott hangszerről is vezérelhetünk, (a szoftvertől függően akár egy másik sávot és másik hangszert), illetve a számítógépből érkező MIDI üzenettel is meghajthatunk külső hangszert a MIDI out csatlakozón keresztül. A Photon 25 számítógépen történő működtetéséhez egyébként nincs szükség külön driver programra, a Windows XP és a Mac OSX operációs rendszerek automatikusan felismerik. Egy CD-n viszont kapunk hozzá egy ingyen Cubase LE szoftvert, amely kezdő szinten bőven megfelel audio és MIDI feladatokra. 
Az elején leírtak szerint, az olcsó és kisméretű kontroll eszközökre van és lesz is kereslet. Elég sok gyártó már régebb óta jelen van ezen a piacon és újabbak is jelennek meg, így az Alesis Photon 25 komoly versenyre számíthat. Az ár és a szolgáltatások vonatkozásában nem áll pillanatnyilag rossz helyen ebben a versenyben. Az Alesis termékék hazai forgalmazója a Páko Kft, a Photon 25 ára 42 000 Ft.

+ Kompakt és mobil kontroll megoldás, háromféle táp lehetőséggel
+ Egyidejűleg elég sok kontroller kezelhető
+ Egyszerűen programozható

- Nincs kontroller learn funkció

Lippényi Gábor

Kötelező kitölteni!
Kötelező kitölteni!
Kötelező kitölteni!
Elolvastam és megismertem az Adatkezelési tájékoztató tartalmát.
Pako.hu