Alesis Master Control - Leteszteltük!

Az előlapon 9 db 100 mm-es motoros féder a kiválasztott 8 csatorna és a master hangerejét szabályozza. Ezek a csatornák természetesen a bemeneti oldal hangerején kívül a DAW csatornáinak - MIDI és AUDIO - szintjét is szabályozzák. A potikhoz tartozó Bank és Track gombokkal érhetjük el a további (nyolcon felül) bemeneti és DAW csatornákat. A potik felett a SELECT, RECORD, SOLO, MUTE gombok, valamint 3 funkciós paraméterkerekek találhatók.
A master fader felett egy be/ki-meneti jelszint visszajelző található. Lehetőségünk van a berendezésbe érkező analóg jelek közvetlen visszahallgatására (latency mentes direct monitoring) egy erre a célra dedikált gomb megnyomásával, még mielőtt az a számítógépbe kerülne és bejárná sokszor rögös, ámde teljesen fölösleges útját, ami lényeges, mivel a DAW kijelzőjén vizuálisan nem feltétlenül érzékeljük a bemeneti erősítő túlvezérlését, valamint így a számítógép latency-je nélkül monitorozhatjuk bemeneti sávjainkat. A készülék jobb oldalán találjuk a kijelzőt, mellette menü gombokkal és egy paraméter kerékkel, alatta két kurzor gombbal. Itt tudjuk a rendszer beállításait szerkeszteni és kiválasztani a presetek közül a szükséges DAW-ot. ALESIS-ünk - hála a gondos kezek munkájának - minden profi szoftvert támogat: így Cubase, Nuendo, Sonar, Logic, Digital Performer, Reason, Pro Tools, Samplitude, Abletone Live, sőt szoftverszintiket is tudunk túrni a segítségével.
A 2x16 karakteres kijelző alatt található 8 db kétfunkciós gomb, amikkel a DAW szokványos utasításait éleszthetjük fel, pl.: save, undo, marker, loop mode, stb. Itt található az input/DAW blend feliratú poti, a hangerőszabályzó poti, és a két fejhallgató kimenet hangerőszabályzója. Lejjebb helyezkedik el a kimenet választó (A, B, C kimenet), ami nagy előnyére szolgál azon stúdióknak, amelyek több lehallgató monitorral dolgoznak, hiszen egy egyszerű gombnyomással lehet váltani a hangfalpárok között, valamint további hasznos funkció a beépített talkback mikrofon is. Ez alatt találjuk a DAW-hoz dedikált Transport Control részt, amivel végképp búcsút inthetünk a billentyűzetünknek és sok fölösleges egérmozdulatnak, hiszen itt görgethetjük az idősávot, ugrálhatunk a bar-ok közt, vagy akár egyetlen gombnyomással indíthatjuk a felvételt, és a visszajátszást.
Ennyit az előlapról, most lássuk a hátlapot. Itt helyezkednek el a fizikai In/Out egységek. Van 2 db mikrofon/vonal bemenetünk inzerttel és kapcsolható 48V fantommal, valamint 6 db vonal szintű bemenetünk. Ez a 8 bemenet 24 bit 192 kHz AD-vel rendelkezik, ami kiváló minőséget sejtet. Van 6 db analóg kimenetünk 3 pár sztereó, vagy akár 5.1-es surround visszahallgatására. Van 2 db ALESIS szabványú optikai bemenetünk, amiből az egyik S/PDIF is lehet, valamint egy coax S/PDIF bemenetünk, így megfelelő kiegészítőkkel akár 26 sáv egyidejű felvétele is lehetséges. Ezek maximum 24 bit 96 kHz-es felvételre alkalmasak, ekkor az ADAT sávok száma feleződik. Itt találjuk a MIDI In/Out csatlakozókat. Ezek, mint MIDI interface működnek, tehát külső szintit, samplert, vagy bármilyen MIDI-s eszközt tudunk a DAW-hoz kapcsolni. A két FireWire 1394 csatlakozón keresztül támadjuk meg a számítógépet. És itt van egy lábkapcsoló aljzat a távvezérléshez, valamint a külső táp dugalja és a bekapcsoló gomb. Az MasterControl feliratozása cserélhető a gyári műanyag táblákkal a használt DAW-nak megfelelően. Szellemes és praktikus megoldás.Ennyi röviden a vizuális leírás.
Nézzük, hogyan működik a szerkezet!
A saját számítógépem egy ősi AMD Athlon 64 procit, 2 GB Ramot, valamint 4 db vinyót (1 - oprendszer és szoftverek, 2 - hangfelvétel, 3 - videofelvétel, 4 - hangmintatár) tartalmaz, 2 db 19?-os monitorral, rádiós billentyűvel és egérrel. Windows XP SP2 oprendszer fut rajta Lite pc nevű programmal filézve. AZ AMÁL a SONAR 8 PE változata (ez eltávolítja a felesleges programokat, mint pl. kiegészítők siketek számára) a MasterControl apple Mac-el is működik természetesen. Első feladatunk, miután átfutottuk a nagymamák számára írt figyelmeztetéseket (vigyázat ez nem gyúródeszka, de nem is villanytűzhely), hogy összekapcsoljuk a PC-t és a MasterControl-t. Fel kell telepíteni a gyári lemezről, vagy célszerűbben a netről frissen letöltött programmal az MasterControl-hoz tartozó meghajtó progikat. Ez nálam fél percet vett igénybe. Ezután a mellékelt Fire Wire kábellel össze kell kötni a két berendezést, majd be kell kapcsolni a vasat, mikor is tovább települ a szerkezet. Az intelligens telepítő angolul okosít és újabb 3 perc múlva ezzel is végez. Az MasterControl-on beállítjuk a használni kívánt DAW-ot, ami alaphelyzetben a mellékelt CUBASE LE. Ekkor indítjuk el DAW-ot, ahol elvégezzük a kézikönyvben korrektül dokumentált beállításokat (minden fent említett szoftverre igaz az előbbi - kisötös a gyártónak), ami 1 perc. Célszerű ASIO drivert használni az audio beállításoknál. Ez rendkívül alacsony késleltetést (latency) tesz lehetővé. (Ez az adat a processzálására fordított idővel van összefüggésben). Kezdődhet a munka, ami ádáz tekergetés és nyomogatás formájában indul és láss csodát, remekül működik minden.
Létrehozok egy audio sávot, kijelölöm a bemenetet és a kimenetet, felvételre állítom a sávot, mindezt teszem az MasterControl-on, és a csatlakoztatott kondi mikrofonba dünnyögve elindítom a felvételt, szintén a vas kezelőfelületéről. És megy és megy és megy. A felvétel minőségét összehasonlítottam 24 bit 48 kHz-n és 192 kHz-n. Lenyűgöző a különbség. Elérkezett a pillanat, amikor a vasak már nem túl drágán kiváló minőséget produkálnak, bár a nép még az mp3-nál tart. De optimista vagyok és tudom, hogy 10 év múlva már mindenki DVD Audio-t fog hallgatni a hordozható lejátszóján. A felvett sáv hangerejét, panorámáját változtatom, és a változásokat rögzítem is a DAW-ban. Minden tökéletes, a 100mm-es potik motorosak, így le, s fel mozognak visszajátszásnál, ami elbűvöli a zenészek nagy többségét és ráadásul magyarázatul szolgál a stúdió magas óradíjára. Elővettem egy korábban 10 mikrofonnal rögzített dobszólót Mohai Győző barátomtól. Itt is elkövettem mindazt, amit a MasterControl-al lehetséges, tehát a hangerőket, panorámákat, némításokat (mute), FX send-eket folyamatosan állítottam és mindezt rögzítettem a DAW-ba. Az automatizálás felvétele és lejátszása is kifogástalanul sikerült.
Összefoglalva az az örömhírem, hogy egy rendkívül sokoldalú, ugyanakkor könnyen kezelhető, minőségi berendezéshez volt szerencsém, ami tudásához mérten rendkívül kedvező árú. Minőségi anyagokból, jól megtervezve és összerakva, felhasználóbarát kezelő felülettel, kiváló hangminőséggel ajánlom mindenkinek a figyelmébe. Az Alesis Master Control forgalmazója a Páko Kft., bruttó listaára 319.000 Ft, de most 299.900 Ft-os bevezető áron hozzá lehet jutni.
Zenészmagazin