Pako.hu
Kérdése van?
+36-1/363-5080
Nyitva: H-P 10:00-18:00
Pako.hu
Üzlet és bemutatóterem
1149 Budapest
Nagy Lajos király útja 99/B
Pako.hu 0

Milyen elektronikus dobot vegyek?

2013.11.29. Áruházi hírek
Sokan felteszik a fenti kérdést, elektromos dob vásárlási szándék előtt. Folytatva FAQ sorozatunkat, cikkünk további részében ebben próbálunk segítséget nyújtani.

Sokan felteszik a fenti kérdést, elektronikus dob vásárlásakor. Akik akusztikusról váltanak, vagy kiegészítésnek vásárolnak elektronikus (a továbbiakban e-dob) dobot, először is el kell, hogy döntsék, milyen árkategóriájú, illetve milyen minőségű e-dobot válasszanak. Az alábbiakban ebben próbálunk segítséget nyújtani.

K: Mi az az elektronikus dob, mik azok a triggerek?
V: Elektronikus dobnak nevezzük azokat az elektronikus hangszereket, amelyeket ütőfelületek segítségével egy külső hangmodul (más néven dobmodul vagy dobagy) szólaltatunk meg különböző dob (és egyéb) hangokon. A triggerek olyan speciális piezoelektromos érzékelők, amelyek a leütéseket érzékelik az ütőfelületeken. Az ütőfelület lehet valódi dobbőr, hálóbőr, gumilap, illetve egyéb speciális anyag.

K: Milyen szempontokat vegyek figyelembe e-dob vásárlásakor?
V: Az első és legfontosabb, hogy eldöntsük: kezdő szettet vásárolunk, vagy már ültünk dobok mögött. Amennyiben 'hobbi' dobolásról van szó, vagy panelbe, esetleg kisgyereknek vásárolunk dobszettet, elegendő az alacsonyabb árkategóriájú készülékek közül választanunk. Számos gyártó létezik a piacon, akik 90 és 130 ezer forint közötti készülékeket kínálnak, azonban számos márka esetében (sajnos) silány minőségű és rossz hangzású készülékeket kínálnak. Kínálatunkból leginkább az Alesis DM6 USB Kit az, ami erre a célra tökéletesen megfelel. Kis mérete és gumi ütőfelületei miatt ideális választás lehet ebben az esetben. Mint a legtöbb kezdő szettben, ebben is benne van a lábdob pedál, ami nem terheli meg a család pénztárcáját plusz kiadásként. Tekintsd meg a kezdő dobszettek összehasonlító táblázatát!

Amennyiben már hosszabb ideje foglalkozunk a dobolással, vagy nem szeretnénk kezdő szettet vásárolni az esetleges későbbi fejlesztések miatt, érdemesebb olyan dobszettet választani, ami már a komolyabb, akár színpadi igényeinket is kielégíti. Ezek a modellek már magukban hordozzák a további triggerek felhelyezésének lehetőségét, szélesebb spektrumot biztosítva a dobolás élményének. Ebben az esetben érdemes a következő felmerülő kérdésre adott válaszban megtalálni a megfelelő választást.

K: Gumilap, vagy hálóbőr? Valódi bőr, vagy dobtest triggerelése?
V: Ezek azok a kérdések, amik gyakran felmerülnek. Az akusztikus dobok triggerelése mindenképpen az egyik legdrágább megoldás lehet, azonban a dobszett így megőrzi természetes jellegét, valamint a megjelenése sem változik. A Roland cég gyárt kimondottan akusztikus dobokra szerelhető triggereket, azonban ez a dobtestek átalakításával is jár, ami befolyásolhatja a dobok hangját. Ezen felül szükség lesz egy dobmodulra is, ami szintén megemeli a költségeket. Egy másik megoldás a kimondottan e-dob vásárlása. Ebben a kategóriában már jelentősen drágább dobszetteket találni. A leggyakrabban a Roland TD9, TD12 és TD20, vagy a Yamaha DTX sorozatú szettjeire eshet a választás, azonban ezeknek az ára jóval magasabb, mint mondjuk egy hasonló minőségű és tudású, ám árban mindenképp megfelelőbb Alesis DM10 Studio Kit, vagy DM10 X Kit-é. Az Alesis elektronikus dobok egyik legfőbb erénye, hogy palettájában megtalálhatók a gumiborítású ütőfelülettel ellátott dobtestekkel szerelt dobszettek (DM 6, DM8 USB Kit, DM7 X Kit, DM7 X Session Kit, valamint a DM Lite Kit), valamint az ún. RealHead, Mylar bevonatú, valódi akusztikus dob érzetét keltő triggerekkel ellátott összeállítások is (DM10 Studio Kit, DM10 X Kit). A drágább, ám mégis elfogadható árú Alesis e-dob szettek már jóval több funkciót kínálnak, úgymint MIDI lehetőség, rengeteg gyári hang, illetve az USB csatlakozási lehetőség, amivel akár a megfelelő dobszoftvert is lehet vezérelni. Ezek a szettek (DM10 család) kiváló kiindulási alapot jelentenek a hálóbőr, vagy más néven MeshHead bőrök felhelyezésére, ami némi ráfordítással könnyen elvégezhető. A triggerek bővíthetőségének lehetőségét kínálja az Alesis Trigger IO, amely akár 10 plusz trigger kezelését is lehetővé teszi.

K: Egy- vagy kétzónás érzékelőkkel szerelt elektromos dobot válasszak?
V: A legtöbb dobszett esetében a pergő kétzónás (kávaérzékelővel felszerelt), a drágább dobszettek esetében már a többi trigger is képes erre a funkcióra. Az Alesis DM8, DM7 és DM10 szettjeiben a kísérő (ride) cintányér tányér- és kúpérzékelővel is rendelkezik, de alaptartozék a lefogás-érzékelős beütő (crash) tányér is.

K: Tartozék-e a nagydob pedál és a dobszék? Alapfelszerelés-e a dobkarám? 
V: A dobkarám az Alesis esetében alaptartozék, hiszen e nélkül nem lehetne a szettet összeszerelni. Bizonyos dobszettek esetében igen, tartozék a lábgép, azonban a szék nem, viszont a komolyabb felszerelések esetében már nem feltétlenül tartozéka a készletnek, mivel ezek vásárlásakor (általában) a vásárló már rendelkezik ezekkel.

Vásárlási tippek:
1. Mérjük fel, mire is szeretnénk használni a dobszettet. Amennyiben csak gyakorlásra szeretnénk, a vételár lesz a dominánsabb, nem pedig a modul funkciói, bár az sem elhanyagolható szempont. Amennyiben stúdióban, vagy színpadon szeretnénk használni, úgy javasoljuk a következő lépések figyelembe vételét.

2. Vizsgáljuk meg a nagyobb gyártók termékeit. A piacon rengeteg gyártó szerepelteti magát, azonban a három legjelentősebb a Roland, az Alesis és a Yamaha. Jegyezzük meg: a legolcsóbb Alesis 77.799.-, a Roland 218.000.- a Yamaha pedig megközelítőleg 170.000.- Ft-ba kerül.

3. Győződjünk meg arról, hogy a dobmodul rendelkezik-e MIDI Out képességgel, amennyiben szeretnénk a dobszettünket számítógéphez, vagy egyéb MIDI képes készülékhez csatlakoztatni. Az USB kapcsolat ajánlott, mivel gyorsabb adatátviteli sebességgel rendelkezik, mint a szabványos MIDI-kábel.

4. Győződjünk meg arról, hogy a dobmodul képességei kellőképpen rugalmasak. Nem minden rögzítési eszköz, illetve szoftver (például ProTools) képes kiosztani a konfigurációt ugyanazon módon. Előfordulhat, hogy a pergő megütésekor cintányér hangot hallunk. Van elérhető mapping szoftver, de mivel nincs kimondott dob-mappelés, ez nem mindig működik. Az agy, mint például a Trigger IO önmagában segít bemappolni a dobokat.

5. Győződjünk meg a játszhatóságról. Annak ellenére, hogy csak a padokon játszunk, teszteljünk néhány kitet, hogy meggyőződjünk arról, melyik a legkényelmesebb. A Roland V-Drum-ok nem véletlenül érdemelték ki az egyik legkényelmesebb dob hírnevét, mivel az általuk alkalmazott hálóbőrök állnak legközelebb a valós játékérzethez, azonban az Alesis RealHead padjai is kiváló játékkomforttal rendelkeznek, valamint könnyedén alakíthatók át hálóbőrössé.

6. Határozzuk el, hogy egy- vagy kétzónás felületeket szeretnénk. Például a kétzónás pergő mind hagyományos pergőként, mind kávázott pergőként is funkcionál. Sajnos nem minden szoftver képes kezelni a kétzónás triggereket, ezért mindenképpen győződjünk meg a kompatibilitásról.

7. Vegyük szemügyre a használni kívánt dob-szoftvereket, mint például az Addictive Drums, a BFD, vagy az EZDrummer. Ezek a plug-in-ek a rögzítő szoftverünkön belül fognak dolgozni. A szoftverek digitális dobszimuláció helyett stúdiókban felvett hangmintákat tartalmaznak. A legjobb felület kiválasztása érdekében DEMO verziós változatokat tekintsünk meg, hogy ki tudjuk választani a számunkra legmegfelelőbbet.

Amennyiben bármilyen kérdés merülne fel az elektronikus dobok vásárlásával kapcsolatban, keress minket személyesen, e-mailben vagy telefonon, hogy a lehető legjobb megoldást tudjuk megtalálni számodra.

Írta: Tóth Gábor
A cikk a Páko Kft. szellemi tulajdona, így bárminemű felhasználása engedélyköteles!

Kötelező kitölteni!
Kötelező kitölteni!
Kötelező kitölteni!
Elolvastam és megismertem az Adatkezelési tájékoztató tartalmát.
Pako.hu